SUNDERLAND 5K ROAD RACES

Sunderland 5K

Sunderland 5K An Established Road Race in The North East of the UK.

Held July 22, 2021

The race is open to runners of all abilities, where you can run for your favourite charity. Planning on competing in the Great North Run in September, then this 5K event is a great addition to your training leading up to the event.


Position Name Club Number Result
1st  Carl Smith  Tyne Bridge Harriers  125  14 mins 42 secs 
2nd  Liam Taylor  Sunderland Harriers & AC  132  14 mins 52 secs 
3rd  David Green  North Shields Poly Club  49  14 mins 56 secs 
4th  Luke Pickering  Houghton Harriers & AC  161  14 mins 57 secs 
5th  Ross Floyd  Morpeth Harriers & AC  44  14 mins 58 secs 
6th  Liam Aldridge  Billingham Marsh House H.  14 mins 58 secs 
7th  Conrad Franks  Gateshead Harriers & AC  46  14 mins 59 secs 
8th  Stephen Jackson  Sunderland Harriers & AC  68  14 mins 59 secs 
9th  Ben Kelly  Hallamshire Harriers  160  15 mins 10 secs 
10th  Liviu Ionita  Darlington Harriers & AC  66  15 mins 15 secs 
11th  Gregory Jayasuriya  Middlesbrough & Cleveland  71  15 mins 26 secs 
12th  Thomas Straughan  Morpeth Harriers & AC  127  15 mins 32 secs 
13th  Joe Dixon  Morpeth Harriers & AC  33  15 mins 35 secs 
14th  Michael Hedley  Tyne Bridge Harriers  58  15 mins 39 secs 
15th  Alastair Johnson (O40)  Gosforth Harriers & AC  74  15 mins 41 secs 
16th  Craig Gunn  Sunderland Harriers & AC  50  15 mins 43 secs 
17th  Nathan Reed  Sunderland Harriers & AC  110  15 mins 43 secs 
18th  Marc Fenwick  Tyne Bridge Harriers  41  15 mins 44 secs 
19th  Ryan Holt  Tyne Bridge Harriers  63  15 mins 45 secs 
20th  David Young  Birtley AC  152  15 mins 46 secs 
21st  Andrew Laurence  Morpeth Harriers & AC  162  15 mins 48 secs 
22nd  Peter Smallcombe  Jarrow & Hebburn AC  124  15 mins 52 secs 
23rd  Alexander Wilkins  Vector Racing  146  15 mins 52 secs 
24th  Wesley Tarn (O40)  Darlington Harriers & AC  130  15 mins 53 secs 
25th  Jack Douglas  Newcastle Univ. AC  34  15 mins 53 secs 
26th  Simon Bennett (O40)  Hartlepool Burn Road Harr  16  15 mins 54 secs 
27th  Mark Anderson (O40)  Sunderland Harriers & AC  15 mins 55 secs 
28th  Reece Jefferson  Gateshead Harriers & AC  73  15 mins 55 secs 
29th  Adam Russell  Darlington Harriers & AC  119  15 mins 57 secs 
30th  Jeff Prest (O40)  Trafford AC  105  15 mins 58 secs 
31st  Matthew Alderson  Blaydon Harriers & AC  158  15 mins 58 secs 
32nd  Owen Walpole  Sunderland Harriers & AC  140  16 mins 0 secs 
33rd  Lewis Liddle  Elswick Harriers  87  16 mins 6 secs 
34th  Michael Barker (O40)  Sunderland Harriers & AC  14  16 mins 7 secs 
35th  Richard Johnson  Morpeth Harriers & AC  76  16 mins 9 secs 
36th  Gary Wallace  Blackhill Bounders  139  16 mins 11 secs 
37th  James McKenzie  Heaton Harriers & AC  96  16 mins 14 secs 
38th  Lewis McConnell  Birtley AC  93  16 mins 16 secs 
39th  Ben Hodgson  Billingham Marsh House H.  163  16 mins 19 secs 
40th  Paul Wilson (O40)  Hartlepool Burn Road Harr  148  16 mins 22 secs 
41st  Steve Rankin  Sunderland Harriers & AC  108  16 mins 27 secs 
42nd  Alex Seed  Sunderland Harriers & AC  120  16 mins 35 secs 
43rd  Andrew Heppell (O40)  Gosforth Harriers & AC  59  16 mins 36 secs 
44th  John Butters (O40)  Morpeth Harriers & AC  25  16 mins 36 secs 
45th  Adam Hughes  Sunderland Harriers & AC  167  16 mins 38 secs 
46th  Sam Hansen  Newcastle Univ. AC  53  16 mins 39 secs 
47th  Chris West  Tyne Bridge Harriers  142  16 mins 43 secs 
48th  Andy Love  Billingham Marsh House H.  89  16 mins 44 secs 
49th  Rory Woods  Durham City Harriers  150  16 mins 45 secs 
50th  Paul Blakey (O40)  Sunderland Harriers & AC  19  16 mins 47 secs 
51st  Phillip Jamieson  Gateshead Harriers & AC  69  16 mins 49 secs 
52nd  Michael Edwards  Sunderland Harriers & AC  38  16 mins 49 secs 
53rd  Mark Snowball  Morpeth Harriers & AC  126  16 mins 50 secs 
54th  Sam Thurlbeck (O40)  Sunderland Harriers & AC  136  16 mins 51 secs 
55th  Tim Kelso (O40)  Tyne Bridge Harriers  80  16 mins 51 secs 
56th  Craig Buchanan  Birtley AC  23  16 mins 54 secs 
57th  Josh Lincoln  Richmond & Zetland Harrs  88  16 mins 54 secs 
58th  David France (O40)  Low Fell Running Club  45  16 mins 55 secs 
59th  Toby Loveday  Newcastle Univ. AC  90  16 mins 56 secs 
60th  Nigel Simpson (O40)  Birtley AC  122  16 mins 56 secs 
61st  Gary Jones (O40)  Morpeth Harriers & AC  79  16 mins 57 secs 
62nd  Robert Teasdale  Crook & Dist. Sports AC  133  16 mins 59 secs 
63rd  Paul Stewart (O40)  South Shields Harrs & AC  157  16 mins 59 secs 
64th  Ian Robinson  Birtley AC  115  17 mins 5 secs 
65th  Lee Davies  Unattached  31  17 mins 16 secs 
66th  Lee Dickens  Gateshead Harriers & AC  32  17 mins 17 secs 
67th  Lee Thompson  Crook & Dist. Sports AC  135  17 mins 17 secs 
68th  Jack Shawcross  Heaton Harriers & AC  121  17 mins 18 secs 
69th  Andrew Ball (O40)  Elswick Harriers  10  17 mins 19 secs 
70th  Chris Camps (O40)  South Shields Harrs & AC  26  17 mins 19 secs 
71st  Scott Brady  Elswick Harriers  20  17 mins 20 secs 
72nd  Peter Hodgson  Blaydon Harriers & AC  61  17 mins 20 secs 
73rd  James Fishburn  Billingham Marsh House H.  43  17 mins 21 secs 
74th  Sebastion Walton  Sunderland Harriers & AC  141  17 mins 24 secs 
75th  Anthony Jannetta  Morpeth Harriers & AC  70  17 mins 29 secs 
76th  Tony Banks (O40)  Tynedale Harriers & AC  13  17 mins 29 secs 
77th  Matthew Turnbull  Ponteland Runners  138  17 mins 32 secs 
78th  Dillon Revell  Sunderland Harriers & AC  111  17 mins 32 secs 
79th  Nick Lavin  Heaton Harriers & AC  84  17 mins 35 secs 
80th  Thomas Birchall  Unattached  18  17 mins 41 secs 
81st  Michael Simpson  Unattached  123  17 mins 42 secs 
82nd  Stephen Hamil (O40)  Durham City Harriers  52  17 mins 46 secs 
83rd  Andy Burden (O40)  Heaton Harriers & AC  24  17 mins 50 secs 
84th  Miles Elliot  Jarrow & Hebburn AC  39  17 mins 51 secs 
85th  Bryan Potts  Elvet Striders  159  17 mins 53 secs 
86th  Adam Graham  North East Project  47  17 mins 55 secs 
87th  Philip Peggs  Loftus & Whitby AC  154  17 mins 58 secs 
88th  Robb Young  Elswick Harriers  153  17 mins 59 secs 
89th  Jake Ridding  Unattached  168  18 mins 0 secs 
90th  Alex Hird  Crook & Dist. Sports AC  60  18 mins 1 secs 
91st  Jonathan Attwood (O40)  Crook & Dist. Sports AC  18 mins 1 secs 
92nd  Gary Atkinson (O40)  Evenwood Road Runners  18 mins 3 secs 
93rd  Chris Green  South Shields Harrs & AC  48  18 mins 4 secs 
94th  Karl Bryden  North East Project  22  18 mins 6 secs 
95th  Adam Harker  Darlington Harriers & AC  54  18 mins 7 secs 
96th  Jonathan Rewcastle  Elswick Harriers  113  18 mins 11 secs 
97th  Michael Rodenby  Sunderland Harriers & AC  118  18 mins 14 secs 
98th  Mark Head (O40)  Sunderland Harriers & AC  55  18 mins 18 secs 
99th  Thomas Bell  Heaton Harriers & AC  15  18 mins 24 secs 
100th  John Sturman (O40)  Heaton Harriers & AC  128  18 mins 26 secs 
101st  Gareth Kyle  Aycliffe Running Club  82  18 mins 26 secs 
102nd  Mark Jackson (O40)  Middlesbrough & Cleveland  67  18 mins 29 secs 
103rd  David Lash (O40)  Sunderland Harriers & AC  83  18 mins 34 secs 
104th  Andrew Hughes (O40)  Sunderland Harriers & AC  65  18 mins 45 secs 
105th  Paul Roddy (O40)  Unattached  117  18 mins 45 secs 
106th  Lee Pattinson (O40)  Wallsend Harriers & AC  104  18 mins 46 secs 
107th  Daniel Curwen  Washington Running Club  30  18 mins 47 secs 
108th  Andrew Wigmore (O40)  Wallsend Harriers & AC  145  18 mins 47 secs 
109th  Lee Johnson  Washington Running Club  77  18 mins 49 secs 
110th  Paul J Taylor  Elswick Harriers  131  18 mins 52 secs 
111th  Neil Procter (O40)  Sunderland Strollers  106  18 mins 55 secs 
112th  Graeme Pullan (O40)  Sunderland Harriers & AC  107  18 mins 55 secs 
113th  Andrew Murray  Heaton Harriers & AC  100  19 mins 8 secs 
114th  Matthew Gwilym (O40)  Gosforth Harriers & AC  51  19 mins 14 secs 
115th  Adam Palmer (O40)  Unattached  102  19 mins 20 secs 
116th  Jon Parker  North York Moors AC  103  19 mins 28 secs 
117th  Oliver Hearn  North Shields Poly Club  56  19 mins 32 secs 
118th  Craig Allen  Middlesbrough & Cleveland  19 mins 33 secs 
119th  Rob King  Unattached  166  19 mins 37 secs 
120th  Lee Coulson (O40)  Elswick Harriers  29  19 mins 38 secs 
121st  Eric Adams (O40)  Morpeth Harriers & AC  19 mins 38 secs 
122nd  Benjamin Cook  Heaton Harriers & AC  155  19 mins 42 secs 
123rd  Rob Merrison  Unattached  98  19 mins 43 secs 
124th  Paul Jenkinson  Wearside Triathlon Club  156  19 mins 45 secs 
125th  Andrew Alderson  Blaydon Harriers & AC  19 mins 45 secs 
126th  Andrew Heaviside (O40)  Crook & Dist. Sports AC  57  19 mins 49 secs 
127th  Paul Emmerson (O40)  Jarrow & Hebburn AC  40  19 mins 49 secs 
128th  Bradley Wight (O40)  Crook & Dist. Sports AC  144  20 mins 8 secs 
129th  Daniel Watson  Unattached  164  20 mins 12 secs 
130th  Cameron Lawton  Sunderland Harriers & AC  86  20 mins 28 secs 
131st  Karl Robinson (O40)  Sunderland Harriers & AC  116  20 mins 30 secs 
132nd  Lee Smith  Unattached  165  20 mins 41 secs 
133rd  Daniel King (O40)  Unattached  81  20 mins 57 secs 
134th  Alix Walton  Blackhill Bounders  171  21 mins 0 secs 
135th  Peter Tennick (O40)  Aycliffe Running Club  134  21 mins 15 secs 
136th  David Tate (O40)  North York Moors AC  170  21 mins 27 secs 
137th  Steven Idle (O40)  Washington Running Club  169  22 mins 36 secs 
138th  Daniel Brookes  North York Moors AC  21  22 mins 53 secs 
139th  Kevin Howe (O40)  South Shields Harrs & AC  64  22 mins 55 secs 
140th  Brandon Revell  Sunderland Harriers & AC  112  23 mins 31 secs 
141st  Robert Clark (O40)  Unattached  27  25 mins 6 secs 
Position Name Club Number Result
1st  Catriona MacDonald  Morpeth Harriers & AC  76  17 mins 29 secs 
2nd  Sophie Cowper  Rotherham Harriers & AC  33  17 mins 39 secs 
3rd  Molly Pace  Jesmond Joggers  90  18 mins 2 secs 
4th  Kathryn Stevenson (O40)  Tyne Bridge Harriers  120  18 mins 13 secs 
5th  Katie Francis  Birtley AC  51  18 mins 23 secs 
6th  Imogen Bungay  Elswick Harriers  18  18 mins 25 secs 
7th  Rebecca Parkin  Tyne Bridge Harriers  91  18 mins 38 secs 
8th  Ellen Jeffreys  Tyne Bridge Harriers  66  18 mins 40 secs 
9th  Abigail Timms  Heaton Harriers & AC  128  18 mins 55 secs 
10th  Helen Scott (O40)  Middlesbrough & Cleveland  107  18 mins 56 secs 
11th  Catherine Young  Claremont Road Runners  142  19 mins 2 secs 
12th  Kim Simpson  Gateshead Harriers & AC  112  19 mins 11 secs 
13th  Claire Harlow  North Shields Poly Club  57  19 mins 13 secs 
14th  Natasha Newson  North Shields Poly Club  86  19 mins 17 secs 
15th  Andrea Banks (O40)  Tynedale Harriers & AC  19 mins 19 secs 
16th  Jessica Fox  Sunderland Harriers & AC  50  19 mins 22 secs 
17th  Fran Dembele  South Shields Harrs & AC  38  19 mins 25 secs 
18th  Natalie Carroll  North Shields Poly Club  23  19 mins 31 secs 
19th  Emily Pickles  Jarrow & Hebburn AC  97  19 mins 32 secs 
20th  Rebecca Cairns  Washington Running Club  22  19 mins 51 secs 
21st  Victoria Houghton  North Shields Poly Club  63  19 mins 53 secs 
22nd  Andrea Banner (O50)  Elswick Harriers  20 mins 2 secs 
23rd  Laura Smith  Heaton Harriers & AC  114  20 mins 3 secs 
24th  Ellie Clark  Heaton Harriers & AC  155  20 mins 7 secs 
25th  Lucy Perlish  Sunderland Harriers & AC  95  20 mins 23 secs 
26th  Bella Russell  Elswick Harriers  105  20 mins 28 secs 
27th  Julieann Castling  Unattached  25  20 mins 36 secs 
28th  Rachel Gill  Tyne Bridge Harriers  53  20 mins 41 secs 
29th  Claire Cook  Wearside Triathlon Club  29  20 mins 58 secs 
30th  Nina Bojadzic  Elvet Striders  12  21 mins 2 secs 
31st  Linda Mudford  Sunderland Harriers & AC  84  21 mins 3 secs 
32nd  Paula Brown (O40)  Sunderland Harriers & AC  16  21 mins 15 secs 
33rd  Victoria Croxford (O50)  Unattached  34  21 mins 29 secs 
34th  Nova Tarn (O40)  Darlington Harriers & AC  126  21 mins 48 secs 
35th  Sam Dixon  Crook & Dist. Sports AC  41  21 mins 54 secs 
36th  Maria Davies (O40)  Sunderland Harriers & AC  37  22 mins 2 secs 
37th  Karen Byng (O50)  Elvet Striders  21  22 mins 8 secs 
38th  Laura Percy  Heaton Harriers & AC  94  22 mins 17 secs 
39th  Nicola Hadden  Sunderland Harriers & AC  55  22 mins 18 secs 
40th  Dionne Hamil (O40)  Durham City Harriers  56  22 mins 32 secs 
41st  Krystal Drake  Jarrow & Hebburn AC  158  22 mins 34 secs 
42nd  Alyson West (O50)  Sunderland Harriers & AC  137  22 mins 54 secs 
43rd  Allyson McCourt (O50)  Sunderland Harriers & AC  78  22 mins 57 secs 
44th  Lauren Flaxen  Sunderland Harriers & AC  48  22 mins 59 secs 
45th  Quynh Nguyen (O40)  North Shields Poly Club  87  23 mins 34 secs 
46th  Natasha Steel  Sunderland Harriers & AC  118  23 mins 40 secs 
47th  Melissa Bateson (O50)  Elswick Harriers  23 mins 41 secs 
48th  Vicky Haswell (O40)  Sunderland Harriers & AC  58  23 mins 53 secs 
49th  Jennifer Hughes  Heaton Harriers & AC  64  24 mins 1 secs 
50th  Catherine Purdy  Sunderland Harriers & AC  100  24 mins 16 secs 
51st  Amanda Taylor (O50)  Crook & Dist. Sports AC  127  24 mins 20 secs 
52nd  Lynne Carruthers (O60)  Durham City Harriers  24  24 mins 41 secs 
53rd  Nicola Alderson  Blaydon Harriers & AC  25 mins 15 secs 
54th  Joanne Butterworth (O50)  Washington Running Club  20  25 mins 17 secs 
55th  Carley Gibson (O40)  Aycliffe Running Club  52  25 mins 18 secs 
56th  Clare Weir (O40)  Unattached  136  25 mins 19 secs 
57th  Lisa Wild  Unattached  156  25 mins 28 secs 
58th  Christine Woods (O60)  Durham City Harriers  139  25 mins 40 secs 
59th  Jill Bennett (O40)  Morpeth Harriers & AC  149  25 mins 47 secs 
60th  Nicole McKay  Unattached  79  27 mins 16 secs 
61st  Em Flynn (O40)  Shildon Running & AC  49  27 mins 29 secs 
62nd  Sharon Preece (O50)  Sunderland Harriers & AC  99  27 mins 50 secs 
63rd  Margaret MacDonald (O50)  Unattached  75  27 mins 57 secs 
64th  Katie Armstrong  Sunderland Harriers & AC  28 mins 33 secs 
65th  Rachael Skirrey (O40)  Unattached  113  29 mins 38 secs 
Position Name Club Number Result
1st  John Clifford  Darlington Harriers & AC  27  16 mins 12 secs 
2nd  Paul Robson  Wearside Triathlon Club  150  16 mins 47 secs 
3rd  Lee Bennett  Morpeth Harriers & AC  11  16 mins 53 secs 
4th  Jamie Barbour  Heaton Harriers & AC  154  17 mins 8 secs 
5th  Chris Auld  Sunderland Harriers & AC  17 mins 17 secs 
6th  Gregory Penn  North Shields Poly Club  93  17 mins 20 secs 
7th  James Duthie  Wallsend Harriers & AC  148  17 mins 41 secs 
8th  Alan Shepherd  Darlington Harriers & AC  109  17 mins 50 secs 
9th  Mark Turnbull  Elswick Harriers  130  17 mins 55 secs 
10th  Jason Old  Elswick Harriers  89  18 mins 2 secs 
11th  Mark Lowe  North East Project  73  18 mins 2 secs 
12th  Steve Johnson  Houghton Harriers & AC  67  18 mins 5 secs 
13th  Floyd Jones  Aycliffe Running Club  70  18 mins 7 secs 
14th  Steve Everett (060)  Durham City Harriers  45  18 mins 12 secs 
15th  Victor Brudenell  North York Moors AC  17  18 mins 13 secs 
16th  Allan Renwick  Elvet Striders  102  18 mins 14 secs 
17th  James Douglas  Blaydon Harriers & AC  43  18 mins 16 secs 
18th  Ed Sweeney  Sunderland Harriers & AC  123  18 mins 24 secs 
19th  Timothy Field  Sunderland Harriers & AC  47  18 mins 31 secs 
21st  Andy Talbot (060)  Aycliffe Running Club  125  18 mins 42 secs 
20th  Alistair MacDonald  Morpeth Harriers & AC  74  18 mins 44 secs 
22nd  Paul Merrison (060)  Sunderland Harriers & AC  81  18 mins 50 secs 
23rd  Mike Russell  Elswick Harriers  104  18 mins 55 secs 
24th  Paul Simpson  Jarrow & Hebburn AC  111  19 mins 10 secs 
25th  Michael Jones  South Shields Harrs & AC  69  19 mins 12 secs 
26th  Gavin Bayne (060)  Morpeth Harriers & AC  10  19 mins 28 secs 
27th  Dave Wallace (060)  Hartlepool Burn Road Harr  132  20 mins 12 secs 
28th  Gary Dunmore  Sunderland Strollers  44  20 mins 13 secs 
29th  Maurice Woodward (060)  Unattached  140  20 mins 17 secs 
32nd  Stephen Sparke  Ponteland Runners  117  20 mins 25 secs 
30th  George Henderson  South Shields Harrs & AC  146  20 mins 26 secs 
31st  David Nicholson (060)  Morpeth Harriers & AC  88  20 mins 27 secs 
33rd  Mark Baglin  Evenwood Road Runners  20 mins 39 secs 
34th  Stephen Brown  Unattached  15  20 mins 44 secs 
35th  Willard Wright  Heaton Harriers & AC  157  20 mins 47 secs 
36th  Dean Phillips  Sunderland Harriers & AC  96  20 mins 57 secs 
37th  Charles Hall (060)  North Shields Poly Club  143  21 mins 15 secs 
38th  Geoff Hewitson (060)  Crook & Dist. Sports AC  61  21 mins 30 secs 
39th  Andrew Bell  Sunderland Strollers  152  21 mins 32 secs 
40th  Robert Hewitson (060)  Durham City Harriers  60  21 mins 43 secs 
41st  Trevor Needham (060)  Aycliffe Running Club  85  21 mins 45 secs 
42nd  Clifford Featherston (060)  Unattached  46  22 mins 2 secs 
43rd  Barry Marley  Sunderland Harriers & AC  77  22 mins 3 secs 
44th  John Watson (060)  Unattached  134  22 mins 13 secs 
45th  Christopher Parkin  Tyne Bridge Harriers  153  22 mins 14 secs 
46th  Mark McNally (060)  Elswick Harriers  80  22 mins 26 secs 
47th  David Brignall (060)  Heaton Harriers & AC  14  22 mins 32 secs 
48th  Ian Hearn  North Shields Poly Club  59  22 mins 45 secs 
49th  Christopher Atthey (060)  Low Fell Running Club  147  22 mins 49 secs 
50th  Peter Scaife (060)  Morpeth Harriers & AC  106  22 mins 56 secs 
51st  Alan Simpson  Unattached  110  22 mins 58 secs 
52nd  Alan Wilks (060)  Aycliffe Running Club  144  23 mins 26 secs 
53rd  Andy Stubbings  Unattached  122  23 mins 49 secs 
54th  David White (060)  Durham City Harriers  138  24 mins 11 secs 
55th  Bill Wright (060)  Sunderland Harriers & AC  141  24 mins 13 secs 
56th  David Bungay  Elswick Harriers  145  24 mins 26 secs 
57th  David Revelly  Unattached  151  24 mins 49 secs 
58th  Lawrence Cummings (080)  Darlington Harriers & AC  35  24 mins 50 secs 
59th  Jim Mowatt (060)  Evenwood Road Runners  83  25 mins 42 secs 
60th  David Stothard  Aycliffe Running Club  121  26 mins 16 secs 
61st  Jean-Pierre Hupin (060)  Shildon Running & AC  65  27 mins 2 secs 
62nd  Ron Avery (060)  Sunderland Strollers  27 mins 48 secs 
63rd  George Cawkwell (060)  Crook & Dist. Sports AC  26  28 mins 17 secs